close

OBO-Bettermann'ın yanlış sayfasında bulunuyor olabilirsiniz. Geçiş yapabileceğiniz ülke seçenekleri:

BET Testcenter

Yıldırımdan korunma yapı parçası testi

Yıldırımdan korunma yapı parçalarının standartlara uygun olarak test edilmesi

  • Örneğin bağlantı elemanı, bağlantı ve köprüleme yapı parçaları, genleşme parçaları ve de yıldırımdan korunma sistemlerindeki potansiyel dengeleme baraları gibi metal bağlantı yapı parçaları EN 50164-1 "Yıldırımdan Korunma Yapı Parçaları – Bölüm 1: Bağlantı Yapı Parçalarına İlişkin Gereklilikler“ standardına uygun olarak test edilmelidir. Belirtilen test standardında, her zaman geçerli olan test düzenlemeleri öngörülmektedir. (Resim 4)
  • Yıldırımdan korunma yapı parçaları, yıldırım akımını taşıma özelliklerine göre sınıflandırılmalıdır: Yüksek derecede yüklenme/100 kA, 50 As, 2,5 MA²s yıldırım akımı için H sınıfı ve normalderecede yüklenme /50 kA, 25 As, 0,63 MA²s yıldırım akımı için N sınıfı
  • Yıldırım akımı uygulanmadan önce, tuz sisi ve nemli ve kükürt içerikli ortam havası işlemi ile şartlandırma/eskitme uygulanmalıdır. € oranından az bakır içeren bakır alaşımlı yapı parçalar gibi özel durumlarda, amonyak atmosferi altında ek işleme gereklidir.
  • Şartlandırma/eskitme işleminden sonra, 100 kA ile test sınıfı H'ye veya 50 kA ile test sınıfı N'ye uygun olarak 3 yıldırım akımı darbesi ile yıldırım akımı test edilir.
  • Yıldırım akımı test edildikten sonra, test örneklerinde herhangi bir hasar bulunmamalıdır. Bağlantı yerlerinin elektrik iletkenlik direnci, 1 mΩ değerini ve alaşımlı malzeme gibi özel durumlarda 2,5 mΩ değerini aşmamalıdır. Bunun haricinde vida bağlantılarının çözme torku, sıkma torkunun 0,25 katı değerinin altında olmamalıdır veya sıkma torkunun 1,5 katı değerini aşmamalıdır.
  • Başarılı bir test uygulamasından sonra sonuçlar belgelendirilir ve bir test raporunda gösterilir. Yıldırımdan korunma yapı parçası, test sınıfına uygun olarak 'Yıldırımdan Korunma Yapı Parçası Standartlara Uygun Olarak Test Edildi' BET onay işaretini alır.