close

OBO-Bettermann'ın yanlış sayfasında bulunuyor olabilirsiniz. Geçiş yapabileceğiniz ülke seçenekleri:

OBO için sürdürülebilirlik

Sosyal devamlılık

Çalışanlarımızı spora teşvik ederek sosyal devamlılık sağlama

Gündelik rekabeti sürdürebilmek için OBO'da sağlıklı ve motivasyonlu çalışanlara ihtiyacımız var.
"OBO ile fit kalın" sloganıyla her bir çalışanımız için kapsamlı bir sağlık teşvik paketi sunulmaktadır. Stresle mücadele tavsiyelerinden ücretsiz muayenelere, spor ve boş zaman aktivitelerine kadar geniş bir yelpaze mevcuttur. İnsanların OBO'da kendilerini iyi hissetmelerini istiyoruz.

Gelecek nesiller için fırsatlar

"OBO Styles" yenilik ödülü de kazanmış başarılı bir stajyer projesidir.
Bu sıra dışı şirket konseptinde stajyerler, OBO'da kendi ürünlerini geliştirip üretmektedir. Bu şekilde, süreçlerin ve proje yönetiminin nasıl işlediğini öğrenmektedirler. Ayrıca stajyerler; danışmanlar ve eğitimciler tarafından kendi alanlarında yönlendirilmekte ve desteklenmektedir.
OBO Styles, eğitimi canlı ve pratik hale getirip stajyerlerin farklı eğitim dallarına dair fikir edinmelerini sağlamaktadır. Eğitim içerikleri, stajyerlere kendi faaliyet alanları ile bağlantı şekilde verilmektedir. Bu konsept, 100.000 Euro ödüllü "Innovationspreis Sauerland" jürisini ikna etmiştir ve stajyerlerimizin olağanüstü bir başarı fırsatı yakalamalarını sağlamıştır.

Andreas Bettermann, 2011 yılında Genç Elektrik Ustaları Yarışması'nın (BLW) sponsorluğunu almıştır.
Almanya'daki genç elektrik ustaları yarışması, 60. Kez düzenlenmiştir. OBO, sahibi tarafından yönetilen birkaç üretici firmanın yanı sıra Almanya çapında düzenlenen yarışmanın uzun yıllardır teşvik edici firmaları arasında yer almaktadır. Yarışma, endüstriyel şirketler ile zanaat alanındaki gençler arasında bir köprü kurmaktadır. Bu yarışma ile, elektrik sektöründeki gündelik yaşamda yer alan ürünlerin ve çözümlerin arkasında kimlerin yer aldığını öğrenme fırsatı yakalanmaktadır. Bu nedenle şirket yöneticileri, ödül törenlerine davet edilmektedir. 2011 yılında Andreas Bettermann, mesleki eğitim ile zanaat ve endüstri ortaklığının anlamı için önemli bir örnek teşkil etmiştir.

Çocuklara yönelik teşviklerle dünya çapında sosyal devamlılık için Uganda'ya yeni okul

OBO, uzun yıllardır dünya çapındaki sosyal ve kültürel projeleri desteklemektedir. Yüzüncü yıl sona ermeden Afrika için yeni bir hedef ortaya konmuştur ve Uganda'da şirketin bağışlarıyla Christoph-Bettermann-Schule inşa edilecektir.
Okul, şimdiye kadar eğitim alma şansı olmayan engelli çocuklar için inşa edilecektir. Okul, Uganda'nın merkezindeki 440.000 nüfuslu Mubende bölgesine yapılacaktır. Okulda 400 çocuk günlük ders görecek ve sekiz yıl boyunca temel eğitim alacaktır. Kimsesiz çocuklar ve uzakta ikamet eden çocuklar, okulun kendi yurdunda kalacaktır. Tıbbi departman, tedaviler
ve bakım bölümleri de okula ait olacaktır. Açılış tarihi olarak Nisan 2012 öngörülmektedir.

Okulun yapılmasına OBO firmasının sahibi Ulrich Bettermann ön ayak olmuştur. Engelli çocuklara duyduğu ilginin de kişisel bir hikayesi vardır. Dört çocuğunun en küçüğü olan Christoph Bettermann, ufak bir ameliyatta anestezi hatası sonucu çocukluk günlerinden beri tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda kalmıştır. Christoph daha ziyade Macaristan'da yaşamaktadır ve Budapeşte yakınındaki Bugyi kentinde yer alan ve 600 çalışana sahip OBO fabrikasında görev yapmaktadır. 25 yaşındaki bu genç adam her zaman neşeli, keyifli ve sevecen bir insandır. Babasıyla birlikte ayrılmaz bir ikili olan bu genç adam, zamanları elverdiği sürece şirket yönetimini de birlikte yürütmektedir.

"Christoph-Bettermann-Schule" projesinin partneri, 2008 yılından beri Afrika'daki anne-babasını Aids'ten kaybeden çocuklara yardım eden "Kindern eine Chance" derneğidir. OBO, tüm araçların doğrudan ve tamamen iyi bir amaç için kullanılmasını amaçlamaktadır. Okul yöneticisi Christoph Bettermann: "Yardımın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bana bugüne kadar birçok insan yardım etti ve bunların bir kısmını yoksulların en yoksullarına aktarmak istiyorum."

Çocuklara yönelik teşviklerle dünya çapında sosyal devamlılık için Vietnam'a yıldönümü bağışı

Her yıl için 1.000 Euro: OBO'nun yıldönümü olan 2011'de şirket, partnerleri ile birlikte Vietnam'daki SOS-Kinderdorf (bakıma muhtaç çocukların) okuluna 100.000 Euro bağışta bulundu.
Şirket, büyük doğum günü galası ve Menden/Sauerland'daki merkezinde metal uzmanlık merkezi açılışı kapsamında hediyelerden vazgeçerek okul için bağış talebinde bulunmuştur. OBO Bettermann müşterileri ve partnerleri, toplam 54.461,93 euro bağışta bulunmuştur. OBO bu tutarı, firmanın geride bıraktığı yüz yıldan her biri için Vietnam'a 1.000 euro gönderilecek şekilde tamamlamıştır. SOS-Kinderdorf Ben Tre, Aralık 1997'de açılmıştır ve aynı adı taşıyan bölgenin başkentinde bulunmaktadır. Ben Tre, Ho Chi Minh City'nin yaklaşık 80 km güney batısında, Mekong deltasında yer almaktadır.

Ortak davranış kuralları ve sorumluluklar ile sosyal devamlılık.

Sosyal sorumluluk zihinde başlar. Ancak herkes kendi fikirlerini benimseyip kabul ettirmeye çalıştığında kime yararı olur? İşlevsel bir sosyal sistemde kurallar ve normlar mevcuttur. Ancak bu şekilde karşılıklı saygı ve kapsayıcı, sorumluluk taşıyan iş süreçleri elde edilebilir. Bu amaçla elektrik sektöründe üreticiler ve sunucular, OBO'nun da dahil olduğu dünya çapında bir standart geliştirmiştir.

Elektronik sektörü davranış kurallarının (EICC) kabul edilmesi için temel esas, bir şirketin tüm çalışmalarında, faaliyet gösterdiği ülkenin yasalarına, yönetmeliklerine ve düzenlemelerine her açıdan uyması veya dikkate almasıdır. Bu kurallar, tarafları sadece yasalara uymaya değil, uluslararası kabul gören standartları uygulamaya, sosyal ve ekolojik sorumluluk bilinci aşılamaya teşvik etmektedir. OBO bu hedefe yönelik hareket etmektedir ve kuralların doğrudan tedarikçiler tarafından kabul edilmesini de talep etmektedir.

OBO ile işbirliği yapan herkes, tedarik zincirinde güvenli iş koşullarını ve tüm çalışanlarının saygılı ve dürüst şekilde hareket edeceğini kabul eder.