close

OBO-Bettermann'ın yanlış sayfasında bulunuyor olabilirsiniz. Geçiş yapabileceğiniz ülke seçenekleri:

BET Testcenter

Ham güçlerin akılcı bir şekilde test edildiği yer.

  • Galeri

BET Test Merkezi'nde, konusunda kalifiye uzmanlar tarafından yıldırımdan ve aşırı gerilimden koruma yapı parçaları, yıldırımdan korunma yapıları ve aşırı gerilimden koruma tertibatları standartlara uygun olarak test edilmektedir. Bunun haricinde, yıldırım çarpma olaylarının bilimsel olarak etkileri araştırılmaktadır.

BET Test Merkezi, 200 kA'ya kadar yıldırım akımı testleri için bir test jeneratörüne ve 20 kV'ye kadar ani aşırı gerilim testleri için bir hibrid jeneratöre sahiptir. Her iki jeneratör, Fachhochschule Soest'ta görevli Yüksek Mühendis Prof. Jan Meppelink ile birlikte çalışılarak temin edilmiştir.

Test jeneratöründe, ağırlıklı olarak TBS Darbe Gerilimlerinden ve Yıldırımdan Korunma Sistemleri ürün grubuna ait ürünler test edilmektedir. Bu testler kapsamında, yeni geliştirilen ürünlerde yapılan testler, OBO ürünlerinin modifikasyonları ve başka üreticilere ait yıldırımdan korunma yapı bileşenleri, aşırı gerilimden koruma cihazları ve yıldırım deşarj düzenkeleri ile karşılaştırma testleri yapılmaktadır. Testler, yıldırımdan korunma yapı parçaları için DIN EN 50164-1 standardına uygun olarak ve eklatörler için DIN EN 50164-3 standardına uygun olarak yapılmaktadır.

Hibrid jeneratöründe, veri hattı koruma cihazları ve de en fazla sekiz metre uzunluğa kadar olan her türlü kablo döşeme ve taşıma sistemleri test edilmektedir. Bunun haricinde, DIN EN 61537 standardına uygun elektriksel iletkenlik özelliği testleri yapılmaktadır.


BET Test Merkezi'nin Tarihçesi

1994-1995 Prof. Yüksek Mühendis Meppelink yönetimi altında yıldırım akımı jeneratörünün planlanması ve yapımı

Aralık 1995 BET – Blitzschutz- und EMV Technologiezentrum GmbH firması, OBO BETTERMANN GmbH & Co. KG firmasının bağımsız bir kardeş kuruluşu olarak Fischkuhle 39 adresinde kurulmuş ve açılmıştır.

BET Test Merkezi'nin görevleri:

  • Yıldırımdan korunma yapı parçalarının ve aşırı gerilimden koruma ürünlerinin standartlara uygun olarak test edilmesi
  • Soest'teki FH SWF ile birlikte yıldırım çarpma olaylarının etkilerinin bilimsel olarak araştırılması
  • Yıldırımdan korunma ve aşırı gerilimden korunma seminerlerinin düzenlenmesi
  • Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçların, örneğin Neu Ulm'daki VDE ABB konferansları gibi ulusal yıldırımdan korunma konferanslarında ve uluslararası ICLP yıldırımdan korunma konferanslarında ve sektörel dergilerde açıklanması ve sunulması
  • Örneğin DKE, CENELEC ve IEC gibi ulusal ve uluslararası standart kuruluşlarına katkı sağlamak


Müşteri yelpazesi: BET GmbH firması, dünya çapında faaliyet gösteren 50'yi aşkın müşteri için testler uygulamıştır.

1998 Test kapsamı geliştirildi ve artık sis tuzu püskürtme testi olarak çevre testleri ve kükürt içerikli atmosferde test hizmeti sunulmaya başlandı ve veri hattı aşırı gerilimden koruma cihazları için bir test jeneratörü hizmete alındı.

2008 Özellikle TBS geliştirme departmanı için giderek artan test ihtiyaçları nedeniyle, BET GmbH firması kapatıldı ve bir test laboratuarı olarak OBO BETTERMANN GmbH & Co KG firmasına entegre edildi. Laboratuarda tadilat işleri başlatıldı, yapısal değişiklikler yapıldı ve büyütüldü ve de Hüingsen'deki OBO üretim tesislerine, doğrudan geliştirme departmanının yakınına taşındı. Tadilat işleri, yıldırım akımı jeneratörünün elektromanyetik girişim yayımını azaltmak için binanın önemli ölçüde ekranlanması gerekiyordu.

2009 BET adı, Yıldırımdan Korunma, Elektroteknik ve Taşıma Sistemleri İçin Test Merkezi olarak değiştirildi. Böylece günde 300 yıldırım akımı darbesinin uygulanabilmesinin yanı sıra, kablo taşıma sistemlerinde mekanik testler de yapılabilmiştir.